Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX85B82-TAP
BZX85B82-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZX85B82-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 82V 1.3W DO41
Datasheet Download
BZX85B82-TAP.pdf
Availability of BZX85B82-TAP
QUANTITY
BZX85B82-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX85B82-TAP
Internal Part NumberEIS-BZX85B82-TAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Packaging*
Voltage - Zener (Nom) (Vz)82V
Tolerance±2%
Power - Max1.3W
Impedance (Max) (Zzt)200 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 62V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature175°C
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX85B82-TAP
Related LinksBZX85B, BZX85B82-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX85B82-TAP Details Description
Related parts for BZX85B82-TAP
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 110A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A DPAK datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 133MHZ 208QFP datasheet.pdf
CONN RCPT HI-SPEED DUAL 120POS datasheet.pdf
8X TO (1) 4X PCIE CABLE ASSY datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf