Fairchild Semiconductor BZX85C43
BZX85C43 picture photo
Mfg. Part Number
BZX85C43
Brief Description
DIODE ZENER 43V 1W DO41
Datasheet Download
BZX85C43.pdf
Availability of BZX85C43
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZX85C43 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX85C43
Internal Part NumberEIS-BZX85C43
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±7%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 30V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C