Fairchild Semiconductor BZX85C7V5
BZX85C7V5 picture photo
Mfg. Part Number
BZX85C7V5
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 1W DO41
Datasheet Download
BZX85C7V5.pdf
Availability of BZX85C7V5
QUANTITY
BZX85C7V5 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX85C7V5
Internal Part NumberEIS-BZX85C7V5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±6%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)3 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 4.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX85C7V5
Related LinksBZX8, BZX85C7V5 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
BZX85C7V5 Details Description
Related parts for BZX85C7V5
CONN PC PIN CIRC 0.094DIA SILVER datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 730MA 160 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE 350A 1250V 2TN/110 AR CU datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 49DSBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf