Epson C-2 100.0000K-P
C-2 100.0000K-P picture photo
Mfg. Part Number
C-2 100.0000K-P
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 100.0000kHz 100ppm 11pF 12 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
C-2 100.0000K-P.pdf
Availability of C-2 100.0000K-P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C-2 100.0000K-P Order Process
Ship out your order
Specifications of C-2 100.0000K-P
Internal Part NumberEIS-C-2 100.0000K-P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesC-2
PackagingBulk
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency100kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±100ppm
Load Capacitance11pF
ESR (Equivalent Series Resistance)12 kOhm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)
Height0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C-2 100.0000K-P
Related LinksC-2 100, C-2 100.0000K-P Datasheet, Epson Distributor
C-2 100.0000K-P Details Description
Related parts for C-2 100.0000K-P
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220FP datasheet.pdf
CAP END PWR LD/LDP/CD10 LGRY datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS R/A SMD GOLD datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 86TSOP datasheet.pdf
RESONATOR SAW 868.35MHZ SMD datasheet.pdf
IC COMP PREC W/P-POP LV SOT23-6 datasheet.pdf
CAP MICA 820PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALL MNT SKT datasheet.pdf