Epson C-2 28.0000K-P
C-2 28.0000K-P picture photo
Mfg. Part Number
C-2 28.0000K-P
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 28.0000kHz 100ppm 11pF 55 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
C-2 28.0000K-P.pdf
Availability of C-2 28.0000K-P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C-2 28.0000K-P Order Process
Ship out your order
Specifications of C-2 28.0000K-P
Internal Part NumberEIS-C-2 28.0000K-P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesC-2
PackagingBulk
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency28kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±100ppm
Load Capacitance11pF
ESR (Equivalent Series Resistance)55 kOhm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)
Height0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C-2 28.0000K-P
Related LinksC-2 28., C-2 28.0000K-P Datasheet, Epson Distributor
C-2 28.0000K-P Details Description
Related parts for C-2 28.0000K-P
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
ANTENNA CHIP GPS 1575 MHZ datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO214BA datasheet.pdf
5027 TFFC STAR K2 MODULE WHT datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S234 /7 /M51 datasheet.pdf
D4N-9A72R datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 17POS TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT PIN datasheet.pdf