Epson C-2 31.2000KI-AG
C-2 31.2000KI-AG picture photo
Mfg. Part Number
C-2 31.2000KI-AG
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 31.2000kHz 100ppm 7pF 35 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
C-2 31.2000KI-AG.pdf
Availability of C-2 31.2000KI-AG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C-2 31.2000KI-AG Order Process
Ship out your order
Specifications of C-2 31.2000KI-AG
Internal Part NumberEIS-C-2 31.2000KI-AG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesC-2
PackagingBulk
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency31.2kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±100ppm
Load Capacitance7pF
ESR (Equivalent Series Resistance)35 kOhm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)
Height0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C-2 31.2000KI-AG
Related LinksC-2 31.2, C-2 31.2000KI-AG Datasheet, Epson Distributor
C-2 31.2000KI-AG Details Description
Related parts for C-2 31.2000KI-AG
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES 620K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
NETWORK CABLE 4POS M12-M12 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
INTERBUS MODULAR BUS COUPLER datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
TERMINAL QUICK CONNECT datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF UP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf