Epson C-2 50.0000K-P
C-2 50.0000K-P picture photo
Mfg. Part Number
C-2 50.0000K-P
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 50.0000kHz 100ppm 11pF 20 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
C-2 50.0000K-P.pdf
Availability of C-2 50.0000K-P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C-2 50.0000K-P Order Process
Ship out your order
Specifications of C-2 50.0000K-P
Internal Part NumberEIS-C-2 50.0000K-P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesC-2
PackagingBulk
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency50kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±100ppm
Load Capacitance11pF
ESR (Equivalent Series Resistance)20 kOhm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)
Height0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C-2 50.0000K-P
Related LinksC-2 50., C-2 50.0000K-P Datasheet, Epson Distributor
C-2 50.0000K-P Details Description
Related parts for C-2 50.0000K-P
IC MCU ARM7 62KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS SD 16TQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 30POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
TERM STRIP MARKER HOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 3.3VOUT 49. datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 220 OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CONN CONTACT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
RF MIXER W/LO AMP 1.5GHZ 8MSOP datasheet.pdf