AVX Corporation SR595C102MAATR1
SR595C102MAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR595C102MAATR1
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR595C102MAATR1.pdf
Availability of SR595C102MAATR1
QUANTITY
SR595C102MAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR595C102MAATR1
Internal Part NumberEIS-SR595C102MAATR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR595C102MAATR1
Related LinksSR595C1, SR595C102MAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR595C102MAATR1 Details Description
Related parts for SR595C102MAATR1
SWITCH THUMBWHEEL BCD FRNT MT BK datasheet.pdf
TRI-FOLD POUCH BLACK datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W DO216 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf