Epson C-2 65.5350K-P:PBFREE
C-2 65.5350K-P:PBFREE picture photo
Mfg. Part Number
C-2 65.5350K-P:PBFREE
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 65.5350kHz 100ppm 11pF 20 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
C-2 65.5350K-P:PBFREE.pdf
Availability of C-2 65.5350K-P:PBFREE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C-2 65.5350K-P:PBFREE Order Process
Ship out your order
Specifications of C-2 65.5350K-P:PBFREE
Internal Part NumberEIS-C-2 65.5350K-P:PBFREE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jan/2012
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesC-2
PackagingBulk
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency65.535kHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance±100ppm
Load Capacitance11pF
ESR (Equivalent Series Resistance)20 kOhm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)
Height0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C-2 65.5350K-P:PBFREE
Related LinksC-2 65.535, C-2 65.5350K-P:PBFREE Datasheet, Epson Distributor
C-2 65.5350K-P:PBFREE Details Description
Related parts for C-2 65.5350K-P:PBFREE
MOSFET N-CH 55V 27A I-PAK datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 400MA 250VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 9OUT 3.3V 16-SOIC datasheet.pdf
IC DSP 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.3K OHM 1% 10W datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W SJP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf