XP Power DNR60US48
DNR60US48 picture photo
Mfg. Part Number
DNR60US48
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 60W
Datasheet Download
DNR60US48.pdf
Availability of DNR60US48
QUANTITY
DNR60US48 Order Process
Ship out your order
Specifications of DNR60US48
Internal Part NumberEIS-DNR60US48
3D ModelDNR30_60.stpDNR30_60.igs
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency89%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.53" L x 0.89" W x 3.48" H (115.0mm x 22.5mm x 88.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max60W