TDK Corporation C0402C0G1C050B
C0402C0G1C050B picture photo
Mfg. Part Number
C0402C0G1C050B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5PF 16V C0G 01005
Datasheet Download
C0402C0G1C050B.pdf
Availability of C0402C0G1C050B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0402C0G1C050B Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C0G1C050B
Internal Part NumberEIS-C0402C0G1C050B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C0G1C050B
Related LinksC0402C0, C0402C0G1C050B Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402C0G1C050B Details Description
Related parts for C0402C0G1C050B
DIP CABLE - CDP16G/AE16M/CDP16G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FULL DUPLEX 8NSOIC datasheet.pdf
GROUND FAULT RELAY TEST UNIT datasheet.pdf
REFLECTOR 111MM RND NICHIA datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
SWITCH REED MAGNETIC SPST 8-12AT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf