TDK Corporation C0402C0G1C180J020BC
C0402C0G1C180J020BC picture photo
Mfg. Part Number
C0402C0G1C180J020BC
Brief Description
CAP CER 18PF 16V C0G 01005
Datasheet Download
C0402C0G1C180J020BC.pdf
Availability of C0402C0G1C180J020BC
QUANTITY
C0402C0G1C180J020BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C0G1C180J020BC
Internal Part NumberEIS-C0402C0G1C180J020BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C0G1C180J020BC
Related LinksC0402C0G1, C0402C0G1C180J020BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402C0G1C180J020BC Details Description
Related parts for C0402C0G1C180J020BC
JUMPER-H1505TR/A2015W/H1505TR12" datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
13P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
CONN PLUG 17 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CABLE 3COND 4AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 1.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
METAL TO METAL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf