Nichicon UCD1J330MNL1GS
UCD1J330MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCD1J330MNL1GS
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
UCD1J330MNL1GS.pdf
Availability of UCD1J330MNL1GS
QUANTITY
UCD1J330MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCD1J330MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UCD1J330MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance650 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCD1J330MNL1GS
Related LinksUCD1J33, UCD1J330MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCD1J330MNL1GS Details Description
Related parts for UCD1J330MNL1GS
IC REG LDO 2.8V 0.15A 6DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH OCTAL 20-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 50POS 3A datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 4GBIT 933MHZ FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
LIGHT CPU BOX 4-CAM PNP datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf