TDK Corporation C0402C0G1C620G
C0402C0G1C620G picture photo
Mfg. Part Number
C0402C0G1C620G
Brief Description
CAP CER 62PF 16V C0G 01005
Datasheet Download
C0402C0G1C620G.pdf
Availability of C0402C0G1C620G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C0402C0G1C620G Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C0G1C620G
Internal Part NumberEIS-C0402C0G1C620G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C0G1C620G
Related LinksC0402C0, C0402C0G1C620G Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0402C0G1C620G Details Description
Related parts for C0402C0G1C620G
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=1000FT datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL DIVIDER HMC432 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 4DFN datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 3PR SHLD 300V datasheet.pdf
CAP FILM 680 NF 253VAC AXIAL AXI datasheet.pdf