KEMET C0402C100K4GACTU
C0402C100K4GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C100K4GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 16V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C100K4GACTU.pdf
Availability of C0402C100K4GACTU
QUANTITY
C0402C100K4GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C100K4GACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C100K4GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C100K4GACTU
Related LinksC0402C10, C0402C100K4GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C100K4GACTU Details Description
Related parts for C0402C100K4GACTU
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 100CBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-SMD datasheet.pdf
BRACKET R-ANGL SLOT FOR M12 PROX datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.6"L X 2.25"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 3.24M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf