KEMET C0402C103K4RALTU
C0402C103K4RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C103K4RALTU
Brief Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C103K4RALTU.pdf
Availability of C0402C103K4RALTU
QUANTITY
C0402C103K4RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C103K4RALTU
Internal Part NumberEIS-C0402C103K4RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C103K4RALTU
Related LinksC0402C10, C0402C103K4RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C103K4RALTU Details Description
Related parts for C0402C103K4RALTU
RES SMD 68K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 402 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 510MA 600 MOHM datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
LEGEND BASE .59"X2.63" 100/PK datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf