KEMET C0402C103M3RACTU
C0402C103M3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C103M3RACTU
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C103M3RACTU.pdf
Availability of C0402C103M3RACTU
QUANTITY
C0402C103M3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C103M3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C103M3RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C103M3RACTU
Related LinksC0402C10, C0402C103M3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C103M3RACTU Details Description
Related parts for C0402C103M3RACTU
CONN SPRING 37POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V N1500 RADIAL datasheet.pdf
IC ABT SCAN TEST DEV3.3V 64TSSOP datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 100 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf