Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C30-G3-08
AZ23C30-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C30-G3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Arrays
Brief Description
DIODE ZENER 30V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C30-G3-08.pdf
Availability of AZ23C30-G3-08
QUANTITY
AZ23C30-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C30-G3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23C30-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 22.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C30-G3-08
Related LinksAZ23C3, AZ23C30-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C30-G3-08 Details Description
Related parts for AZ23C30-G3-08
BATTERY PACK NICAD 2.4V 500MAH datasheet.pdf
CAP CER 200PF 40KV Z5T DISK datasheet.pdf
SENS PROX M5 1MM DC3W-NO 5M datasheet.pdf
CURRENT TRANSFORMER .2-22A datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AB datasheet.pdf
BOARD EVAL SI1143-A10-GM datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 920 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf