Amphenol Aerospace Operations SJTG06RT-20-35SA(014)
SJTG06RT-20-35SA(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJTG06RT-20-35SA(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 79POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJTG06RT-20-35SA(014).pdf
Availability of SJTG06RT-20-35SA(014)
QUANTITY
SJTG06RT-20-35SA(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTG06RT-20-35SA(014)
Internal Part NumberEIS-SJTG06RT-20-35SA(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions79
Shell Size - Insert20-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTG06RT-20-35SA(014)
Related LinksSJTG06RT-2, SJTG06RT-20-35SA(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTG06RT-20-35SA(014) Details Description
Related parts for SJTG06RT-20-35SA(014)
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 10PS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 0.8V 4-USP datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf