Atmel ATAB6819
ATAB6819 picture photo
Mfg. Part Number
ATAB6819
Manufacturer
Product Category
Evaluation and Demonstration Boards and Kits
Brief Description
BOARD EVAL FOR T6819/ATA6829
Datasheet Download
ATAB6819.pdf
Availability of ATAB6819
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATAB6819 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATAB6819
Internal Part NumberEIS-ATAB6819
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation and Demonstration Boards and Kits
Series-
Main PurposePower Management, Half H-Bridge Driver (Internal FET)
EmbeddedNo
Utilized IC / PartATA6829, T6819
Primary Attributes3 Channel High and Low Side Internal Switch
Secondary AttributesGraphical User Interface
Supplied ContentsBoard, Cable
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATAB6819
Related LinksATAB, ATAB6819 Datasheet, Atmel Distributor
ATAB6819 Details Description
Related parts for ATAB6819
SCR NON-ISOLATE 1000V 8A TO220AB datasheet.pdf
INSULATING FILM datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT 3SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 8.5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X8R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 270 OHM 5% 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 260MA 1.05 OHM datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf