Vishay/Dale CRCW04022K67FKTD
CRCW04022K67FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04022K67FKTD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04022K67FKTD.pdf
Availability of CRCW04022K67FKTD
QUANTITY
CRCW04022K67FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04022K67FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04022K67FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04022K67FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04022K67FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04022K67FKTD Details Description
Related parts for CRCW04022K67FKTD
RES SMD 147KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT VOLT OUT 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
MEMCD STKD LFT GUIDE RL W/HDWN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 30ppm 18pF 55 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 41MM datasheet.pdf
IC CTRLR SUPER I/O LPC 100QFP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf