KEMET C0402C105K4PAC7867
C0402C105K4PAC7867 picture photo
Mfg. Part Number
C0402C105K4PAC7867
Brief Description
CAP CER 1UF 16V 10% X5R 0402
Datasheet Download
C0402C105K4PAC7867.pdf
Availability of C0402C105K4PAC7867
QUANTITY
C0402C105K4PAC7867 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C105K4PAC7867
Internal Part NumberEIS-C0402C105K4PAC7867
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C105K4PAC7867
Related LinksC0402C105, C0402C105K4PAC7867 Datasheet, KEMET Distributor
C0402C105K4PAC7867 Details Description
Related parts for C0402C105K4PAC7867
CONN HEADER .100 DUAL R/A 54POS datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT LP 16-QSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHT/RED 100' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E BLUE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf