KEMET C0402C105M4PAC7867
C0402C105M4PAC7867 picture photo
Mfg. Part Number
C0402C105M4PAC7867
Brief Description
CAP CER 1UF 16V 20% X5R 0402
Datasheet Download
C0402C105M4PAC7867.pdf
Availability of C0402C105M4PAC7867
QUANTITY
C0402C105M4PAC7867 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C105M4PAC7867
Internal Part NumberEIS-C0402C105M4PAC7867
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C105M4PAC7867
Related LinksC0402C105, C0402C105M4PAC7867 Datasheet, KEMET Distributor
C0402C105M4PAC7867 Details Description
Related parts for C0402C105M4PAC7867
IC MPU M683XX 16MHZ 144LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 390 OHM 1206 datasheet.pdf
BIT TORQ-SET SZ10 1.97" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 27PF 50V 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSY SM MTRJ - LC DUP 5M datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf