KEMET C0402C150K3GACTU
C0402C150K3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C150K3GACTU
Brief Description
CAP CER 15PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C150K3GACTU.pdf
Availability of C0402C150K3GACTU
QUANTITY
C0402C150K3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C150K3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C150K3GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C150K3GACTU
Related LinksC0402C15, C0402C150K3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C150K3GACTU Details Description
Related parts for C0402C150K3GACTU
TVS DIODE 48VWM 77.4VC AXIAL datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFFECT PREC 3SIP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.22 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO ANALOG EX RPSMA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 500MA 840 MOHM datasheet.pdf