Nichicon UBT2A220MPD
UBT2A220MPD picture photo
Mfg. Part Number
UBT2A220MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UBT2A220MPD.pdf
Availability of UBT2A220MPD
QUANTITY
UBT2A220MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT2A220MPD
Internal Part NumberEIS-UBT2A220MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBT
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current480mA
Impedance800 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT2A220MPD
Related LinksUBT2A, UBT2A220MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT2A220MPD Details Description
Related parts for UBT2A220MPD
CONN CARDEDGE HSG DUAL 60POS datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W 6TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIDE GAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 450V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIP CABLE 6POS datasheet.pdf