KEMET C0402C152M4RACTU
C0402C152M4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C152M4RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C152M4RACTU.pdf
Availability of C0402C152M4RACTU
QUANTITY
C0402C152M4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C152M4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C152M4RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C152M4RACTU
Related LinksC0402C15, C0402C152M4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C152M4RACTU Details Description
Related parts for C0402C152M4RACTU
MODULE DDR2 1GB 244-MDIMM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.05 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 8.3A datasheet.pdf
CONN HDR 26POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 350MW SOD123FL datasheet.pdf