Vishay/BCcomponents BFC233841335
BFC233841335 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233841335
Brief Description
CAP FILM 3.3 UF 20% 300 VAC RAD
Datasheet Download
BFC233841335.pdf
Availability of BFC233841335
QUANTITY
BFC233841335 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233841335
Internal Part NumberEIS-BFC233841335
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package75
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 4 X2
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.827" W (31.00mm x 21.00mm)
Height - Seated (Max)1.220" (31.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233841335
Related LinksBFC233, BFC233841335 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233841335 Details Description
Related parts for BFC233841335
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2924 datasheet.pdf
ADAPTER CONN TEST 22AWG PIN RED datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE 8MSOP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-DIP datasheet.pdf
POWER CABLE CE W/BRAKE 15M datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 681 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .125 X .250 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf