Yageo RT0603CRD0768K1L
RT0603CRD0768K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0768K1L
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0768K1L.pdf
Availability of RT0603CRD0768K1L
QUANTITY
RT0603CRD0768K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0768K1L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0768K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0768K1L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0768K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0768K1L Details Description
Related parts for RT0603CRD0768K1L
CONN HEADER 20POS DUAL R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 8.2KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 15POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC COMPARATOR LP 16-TSSOP datasheet.pdf
CABLE PLUG 3POLE datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 606MA 1.1 OHM datasheet.pdf
SR BTS 8MM VERT 10 ASY 20 AMP datasheet.pdf