Amphenol Aerospace Operations MS27656T15A15SA
MS27656T15A15SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T15A15SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27656T15A15SA.pdf
Availability of MS27656T15A15SA
QUANTITY
MS27656T15A15SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T15A15SA
Internal Part NumberEIS-MS27656T15A15SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T15A15SA
Related LinksMS27656, MS27656T15A15SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T15A15SA Details Description
Related parts for MS27656T15A15SA
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FEM IN-LINE #16 datasheet.pdf
HEADER 50POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
WIRE PUSH BARB LATCHING CLIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC INVERTER GATE DUAL LP 6DFN datasheet.pdf
FIXED IND 2.9NH 900MA 80 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC datasheet.pdf