Vishay/Dale CRCW040252R3FKTD
CRCW040252R3FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040252R3FKTD
Brief Description
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040252R3FKTD.pdf
Availability of CRCW040252R3FKTD
QUANTITY
CRCW040252R3FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040252R3FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW040252R3FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040252R3FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW040252R3FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040252R3FKTD Details Description
Related parts for CRCW040252R3FKTD
VARISTOR 387V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
IDC CABLE - MSC20K/MC20M/MCG20K datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
DIODE MODULE 15V 240A HALF-PAK datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 5W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf