Amphenol Industrial MS3101F12S-3P
MS3101F12S-3P picture photo
Mfg. Part Number
MS3101F12S-3P
Brief Description
CONN RCPT 2POS FREE HNG W/PINS
Datasheet Download
MS3101F12S-3P.pdf
Availability of MS3101F12S-3P
QUANTITY
MS3101F12S-3P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101F12S-3P
Internal Part NumberEIS-MS3101F12S-3P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert12S-3
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101F12S-3P
Related LinksMS3101, MS3101F12S-3P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3101F12S-3P Details Description
Related parts for MS3101F12S-3P
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 48POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
PLATFORM REF DESIGN WLAN P1023 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X8G RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf