Vicor Corporation V110B8E150B3
V110B8E150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B8E150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V110B8E150B3.pdf
Availability of V110B8E150B3
QUANTITY
V110B8E150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B8E150B3
Internal Part NumberEIS-V110B8E150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B8E150B3
Related LinksV110B8, V110B8E150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B8E150B3 Details Description
Related parts for V110B8E150B3
FUSE BOARD MNT 1.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X15V 15W datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 40POS .050 R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP CER 127PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEADER BP 5ROW GUIDE & POLAR MOD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
IC TXRX CAN LIN 250MA LDO 36SSOP datasheet.pdf