Texas Instruments CY74FCT162952BTPVC
CY74FCT162952BTPVC picture photo
Mfg. Part Number
CY74FCT162952BTPVC
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC REGISTERED TRANSCVR 56SSOP
Datasheet Download
CY74FCT162952BTPVC.pdf
Availability of CY74FCT162952BTPVC
QUANTITY
CY74FCT162952BTPVC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY74FCT162952BTPVC
Internal Part NumberEIS-CY74FCT162952BTPVC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74FCT
PackagingTube
Logic TypeRegistered Transceiver, Non-Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package56-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY74FCT162952BTPVC
Related LinksCY74FCT16, CY74FCT162952BTPVC Datasheet, Texas Instruments Distributor
CY74FCT162952BTPVC Details Description
Related parts for CY74FCT162952BTPVC
SWITCH DIP TOP SLIDE 3POS 24V datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 150MA NO 8-SMD datasheet.pdf
IC TXRX CAN 14BIT 27V 14-SOIC datasheet.pdf
RES CAP BLEEDER 1K OHM 5% 10W datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 493K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8UF 20% 30V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 360MA 740 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf