Vishay/Dale CMF551K6000BEBF
CMF551K6000BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K6000BEBF
Brief Description
RES 1.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K6000BEBF.pdf
Availability of CMF551K6000BEBF
QUANTITY
CMF551K6000BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K6000BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF551K6000BEBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K6000BEBF
Related LinksCMF551K, CMF551K6000BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K6000BEBF Details Description
Related parts for CMF551K6000BEBF
FIXED IND 1MH 500MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 039 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A TO263-5 datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 33MM datasheet.pdf
LMZFL 5/12/135 3.5GR datasheet.pdf
CONN RECEPT 70POS DUAL 0.4MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10 NF 5% 100VDC datasheet.pdf