KEMET C0402C152M4RACTU
C0402C152M4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C152M4RACTU
Brief Description
CAP CER 1500PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C152M4RACTU.pdf
Availability of C0402C152M4RACTU
QUANTITY
C0402C152M4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C152M4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C152M4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C152M4RACTU
Related LinksC0402C15, C0402C152M4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C152M4RACTU Details Description
Related parts for C0402C152M4RACTU
IC OCT D LATCH TRI-ST 20-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER 100QLP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.2A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 700MA 110 MOHM datasheet.pdf