KEMET C0402C182J3RACTU
C0402C182J3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C182J3RACTU
Brief Description
CAP CER 1800PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C182J3RACTU.pdf
Availability of C0402C182J3RACTU
QUANTITY
C0402C182J3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C182J3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C182J3RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C182J3RACTU
Related LinksC0402C18, C0402C182J3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C182J3RACTU Details Description
Related parts for C0402C182J3RACTU
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC DUAL AND-ORINV GATE 14-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 3/8 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 27POS .178M datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK PEG 5POS datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 98.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 60POS datasheet.pdf
9XSTREAM TXRX 100MW ANT 19200BPS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHT/GRN 100' datasheet.pdf
Precision, 20 MHz, CMOS, Rail-to-Rail Input/Output Operational Amplifiers IC datasheet.pdf