KEMET C0402C182K3RACTU
C0402C182K3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C182K3RACTU
Brief Description
CAP CER 1800PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C182K3RACTU.pdf
Availability of C0402C182K3RACTU
QUANTITY
C0402C182K3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C182K3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C182K3RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C182K3RACTU
Related LinksC0402C18, C0402C182K3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C182K3RACTU Details Description
Related parts for C0402C182K3RACTU
RES SMD 34K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 70POS .050" datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 12SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.25W 12VIN 5VOUT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 60 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
OPTOISO 4KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LOWER DIE IND datasheet.pdf
CAP FILM 0.00062UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf