KEMET C0402C271K4RACTU
C0402C271K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C271K4RACTU
Brief Description
CAP CER 270PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C271K4RACTU.pdf
Availability of C0402C271K4RACTU
QUANTITY
C0402C271K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C271K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C271K4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C271K4RACTU
Related LinksC0402C27, C0402C271K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C271K4RACTU Details Description
Related parts for C0402C271K4RACTU
TRANS PNP 45V 0.8A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 21 POS .137 SMD datasheet.pdf
LABEL TT POLY WHITE 2.0"X.25" datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 8A 600V GBU datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 630VDC datasheet.pdf