KEMET C0402C272J4RACTU
C0402C272J4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C272J4RACTU
Brief Description
CAP CER 2700PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C272J4RACTU.pdf
Availability of C0402C272J4RACTU
QUANTITY
C0402C272J4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C272J4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C272J4RACTU
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C272J4RACTU
Related LinksC0402C27, C0402C272J4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C272J4RACTU Details Description
Related parts for C0402C272J4RACTU
FUSE GLASS 375MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
SOLENOID OPEN 3/4" CONT 12VDC datasheet.pdf
CONN PLUG .100" 10POS DUAL PCB datasheet.pdf
IC OP AMP LP HI SPEED 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 174 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HDM SMPO100F160F LM datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC datasheet.pdf
M805 10C 10#20HD PIN RECP OM datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf