KEMET C0402C301J5GACTU
C0402C301J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C301J5GACTU
Brief Description
CAP CER 300PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C301J5GACTU.pdf
Availability of C0402C301J5GACTU
QUANTITY
C0402C301J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C301J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C301J5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C301J5GACTU
Related LinksC0402C30, C0402C301J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C301J5GACTU Details Description
Related parts for C0402C301J5GACTU
SURGE SUPP THYRISTOR 66V TO-92 datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPST RIGHT ANG SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG RED 1000' datasheet.pdf
CABLE 6COND 20AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP - FOR ROCKER SWITCH datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
4900-8048RE64=TRANSFORMER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf