Vishay/Dale RNC50H9310FSRE6
RNC50H9310FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9310FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 931 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9310FSRE6.pdf
Availability of RNC50H9310FSRE6
QUANTITY
RNC50H9310FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9310FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H9310FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9310FSRE6
Related LinksRNC50H9, RNC50H9310FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9310FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H9310FSRE6
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE LOPRO 22POS .156 GRN datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 4 11-15.5MM WHT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A MPG06 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 6.6A 8-SO datasheet.pdf