KEMET C0402C331JAGAC7867
C0402C331JAGAC7867 picture photo
Mfg. Part Number
C0402C331JAGAC7867
Brief Description
CAP CER 330PF 250V NP0 0402
Datasheet Download
C0402C331JAGAC7867.pdf
Availability of C0402C331JAGAC7867
QUANTITY
C0402C331JAGAC7867 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C331JAGAC7867
Internal Part NumberEIS-C0402C331JAGAC7867
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product250 Vdc C0G MLCCs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C331JAGAC7867
Related LinksC0402C331, C0402C331JAGAC7867 Datasheet, KEMET Distributor
C0402C331JAGAC7867 Details Description
Related parts for C0402C331JAGAC7867
REGULATOR +12V-1.8V 7A SIP VERT datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.1A SC59 datasheet.pdf
CONV DC-DC 1W 5VIN 12VOUT DUAL datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 5MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2.5A AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ36 2 1/16-16 UN datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf