ITT Cannon, LLC DEMA-15P-F0
DEMA-15P-F0 picture photo
Mfg. Part Number
DEMA-15P-F0
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
CONN DSUB PLUG 15POS HSG
Datasheet Download
DEMA-15P-F0.pdf
Availability of DEMA-15P-F0
QUANTITY
DEMA-15P-F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of DEMA-15P-F0
Internal Part NumberEIS-DEMA-15P-F0
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mating Cycles200
Dielectric MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEMA-15P-F0
Related LinksDEMA-, DEMA-15P-F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DEMA-15P-F0 Details Description
Related parts for DEMA-15P-F0
CONN HEADER .100 DUAL R/A 66POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 4.14A 18 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf