KEMET C0402C331M4RACTU
C0402C331M4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C331M4RACTU
Brief Description
CAP CER 330PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C331M4RACTU.pdf
Availability of C0402C331M4RACTU
QUANTITY
C0402C331M4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C331M4RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C331M4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C331M4RACTU
Related LinksC0402C33, C0402C331M4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C331M4RACTU Details Description
Related parts for C0402C331M4RACTU
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 12MM datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 38-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 657K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PFLEX SMT HDR NO PEGS AU 6 POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.6V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf