KEMET C0402C333K9PACTU
C0402C333K9PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C333K9PACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
C0402C333K9PACTU.pdf
Availability of C0402C333K9PACTU
QUANTITY
C0402C333K9PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C333K9PACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C333K9PACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C333K9PACTU
Related LinksC0402C33, C0402C333K9PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C333K9PACTU Details Description
Related parts for C0402C333K9PACTU
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
RES SMD 2.1KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 WW datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 720MA 600 MOHM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 1.9MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
TERMINAL,PG SPR SPD 16-14 8 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf
PHOTOVOLTAIC CF 35A NON-INDICATI datasheet.pdf