Bourns Inc. 3266W-1-201
3266W-1-201 picture photo
Mfg. Part Number
3266W-1-201
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3266W-1-201.pdf
Availability of 3266W-1-201
QUANTITY
3266W-1-201 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266W-1-201
Internal Part NumberEIS-3266W-1-201
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266W-1-201
Related Links3266W, 3266W-1-201 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266W-1-201 Details Description
Related parts for 3266W-1-201
DIODE ARRAY GP 70V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN +/-12V datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 16 SOLID STATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 3.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
60V SOT23 N-channel enhancement mode mosfet IC datasheet.pdf