KEMET C0402C333K9PACTU
C0402C333K9PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C333K9PACTU
Brief Description
CAP CER 0.033UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
C0402C333K9PACTU.pdf
Availability of C0402C333K9PACTU
QUANTITY
C0402C333K9PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C333K9PACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C333K9PACTU
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C333K9PACTU
Related LinksC0402C33, C0402C333K9PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C333K9PACTU Details Description
Related parts for C0402C333K9PACTU
DEKAFIX GW 6 MARKED 37 50/CD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
GDT 2000V 500V THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS FLAT CABLE IDC datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 320MA 550 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf