KEMET C0402C471J3RACTU
C0402C471J3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C471J3RACTU
Brief Description
CAP CER 470PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
C0402C471J3RACTU.pdf
Availability of C0402C471J3RACTU
QUANTITY
C0402C471J3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C471J3RACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C471J3RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C471J3RACTU
Related LinksC0402C47, C0402C471J3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C471J3RACTU Details Description
Related parts for C0402C471J3RACTU
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 114POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK W/DIODE 5.2MM datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.070" 5MM 3LD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf