KEMET C0402C473K9PACTU
C0402C473K9PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C473K9PACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
C0402C473K9PACTU.pdf
Availability of C0402C473K9PACTU
QUANTITY
C0402C473K9PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C473K9PACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C473K9PACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C473K9PACTU
Related LinksC0402C47, C0402C473K9PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C473K9PACTU Details Description
Related parts for C0402C473K9PACTU
DEKAFIX GW 5 MARKED 3 50/CD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10LV+GRND PCB datasheet.pdf
CONN ASSY RECEPT TINMAN datasheet.pdf
VARISTOR 184V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RELAY PWR LATCH SPST 16A 6VDC datasheet.pdf