KEMET C0402C473K9PACTU
C0402C473K9PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0402C473K9PACTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
C0402C473K9PACTU.pdf
Availability of C0402C473K9PACTU
QUANTITY
C0402C473K9PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0402C473K9PACTU
Internal Part NumberEIS-C0402C473K9PACTU
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0402C473K9PACTU
Related LinksC0402C47, C0402C473K9PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0402C473K9PACTU Details Description
Related parts for C0402C473K9PACTU
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CBL 15POS 0.5MM JMPR TYPE A 4" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
ACS EMPTY ATO MIN MAX MRS RACK datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMCJ datasheet.pdf
RIGID TIP 0.8MM datasheet.pdf
INSERTION TOOL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf